ÚvodMontážPokládka parketPovrchová úprava parket

Povrchová úprava parket

Vytmelenou a obroušenou podlahu řádně vyluxujeme a připravíme k povrchové úpravě. Zákazník se může rozhodnout pro lakování, nebo olejování/voskování podlahy.

Vytmelenou a obroušenou podlahu řádně vyluxujeme a připravíme k povrchové úpravě. Zákazník se může rozhodnout pro lakování, nebo olejování/voskování podlahy. Předkládáme několik poznámek, které by vám mohly pomoci při výběru:

Estetické hledisko

  • Olej dřevu zvýrazňuje jeho kresbu. Olejované dřevo je vnímáno jako přirozenější a časem získává příjemnou patinu.
  • Lakované podlahy lze vhodným použitím základového laku (viz katalog) přizpůsobit požadovaným potřebám. Základní lak na vodní bázi potlačuje barvu dřeva, základní lak na rozpouštědlovém základě barevnost zvyšuje a kresbu zdůrazňuje.
  • Olejovaná krytina je vždy matná s výjimkou podlahovin, které jsou pravidelně leštěny. Po dokončení je ale olejovaná krytina lesklá a do svého standardního matného vzezření se dostává časem.
  • Lakem lze docílit lesku, polomatu i matu.
  • Větší škála barevných odstínů je u olejů (viz katalog) a aplikace je snazší (barva je obsažena již ve vlastním oleji).
  • Základní i vrchní laky je obtížnější pigmentovat tak, aby byl výsledek uspokojivý. V posledních letech jsou však dodávána určitá mořidla na podlahy (viz katalog).
  • Většina památkářů upřednostňuje oleje a vosky.

Kvalita ochrany před mechanických poškozením

  • Olej na tvrdých dřevinách je velmi dobrou variantou, na měkkých dřevinách ale mechanickému poškození nezabrání, umožní však lokální opravu.
  • Velmi tvrdé laky poskytují dobrou ochranu, a to na tvrdých i měkkých dřevinách.

Možnost oprav při lokálním poškození

  • Olejovanou podlahu je možné lokálně brousit a naolejovat tak, že dojde k napojení opravované části.
  • Lakovanou podlahu v podstatě nelze lokálně opravit tak, aby nebylo místo poškození patrné. Při lokálním přebroušení nelze novou ochrannou vrstvu propojit s původní povrchovou úpravou.

Sportovní podlaha

  • Olejované podlahy jsou vždy kluzké.
  • V případě, že je nutné zajistit protiskluznou úpravu, je lépe použít lak - některé jsou speciálně určené pro sportovní podlahoviny (viz katalog).

Údržba

  • Olejovaná dřevina vyžaduje pravidelnou péči. Čas od času se musí do úklidové vody přidat prostředek obsahující stopové prvky oleje a vosku. V delších intervalech je při velkém zatížení a častém úklidu nezbytné hloubkové čistění a obnova oleje s voskem.
  • Úklid lakované podlahy je snazší než úklid olejované podlahy.

Finance

  • Výši finančních nákladů určuje kvalita olejů a laků. Obecně se dá říci, že dražší oleje a laky poskytují vyšší stupeň ochrany dřeva.

Spotřeba materiálu

  • Oleje je potřeba podstatně menší množství než laků.

Životní prostředí

  • K životnímu prostředí je šetrnější olejovaná podlaha, neboť olej obsahuje výrazně méně rozpouštědel a většina olejů obsahuje pouze přírodní složky.

Lakování parket

Existuje několik variant, jak zalakovat dřevěnou podlahu.

První variantou je zalakování, které zanechá podlahu barevně co nejvíce podobnou položenému a neošetřenému dřevu. Nejprve se nanese základní vrstva. Jedná se o jednosložkové základní laky na vodní bázi, které jsou nabízeny v několika provedeních (viz katalog).

Na řádně vytvrzenou vrstvu nanášíme 2 - 3 vrstvy vrchního laku. Zákazník si může vybrat z širší nabídky (viz katalog). Při výběru by se neměl řídit pouze cenou, ale měl by mít na zřeteli, že tato vrstva chrání podlahu. Zejména v místech většího zatížení – chodby, společenské prostory apod. – by proto mělo být použito nejodolnějších laků. Zákazník rovněž volí mezi lesklým, polomatným nebo matným vzhledem podlahy (viz katalog). Někteří zákazníci (zejména do sportovních prostor) požadují protiskluznou úpravu (viz katalog). Před poslední vrstvou laku se podlaha celoplošně zmezibrousí a řádně vyluxuje.

Druhá varianta lakování je vhodná pro zákazníky, kteří chtějí zdůraznit strukturu dřevěné podlahy, líbí se jim zvýrazněná barva i kresba položeného dřeva.

Obroušenou, připravenou podlahu nejprve zalakujeme základním lakem na rozpouštědlovém základě nebo použijeme např. Prime Intense od firmy Bona (viz katalog), který zajistí rovnoměrný nátěr syté barvy na podlahách z tvrdého dřeva jako dub a buk. Dál se postupuje tak, jak bylo uvedeno výše.

    

Třetí způsob zalakování si vybírají zákazníci, kteří chtějí dřevěnou podlahu barevně upravit, a přesto chtějí zachovat vzhled dřeva. Jedná se o přimoření parket do nejrůznějších odstínů. Postup je podobný jako v předcházejících případech, pouze první vrstvou je mořidlo (viz katalog). V současné době používáme zejména Bona Parquet Décor – pigmentový systém určený ke změně tónu barvy nových i starých dřevěných podlah bez povrchové úpravy. Lze vybírat mezi osmi základními odstíny (viz katalog). Takto namořené podlahy můžeme přelakovat nebo aplikovat olej.

     

Olejování (voskování) parket

Na dobře obroušenou a vyluxovanou podlahu dáváme první vrstvu oleje/vosku. Olej se nanáší na menší plochu než lak a hned se roztírá válečkem nebo špachtlí. Po krátkém zaschnutí se plocha vyleští talířovou bruskou.

Po 24 hodinách se proces opakuje a stejným způsobem se nanáší druhá vrstva. Pokud je potřeba (prostory více zatěžované, méně odolné dřeviny apod.), přidáváme ještě třetí vrstvu.