Vytmelenou a obroušenou podlahu řádně vyluxujeme a připravíme k povrchové úpravě. Zákazník se může rozhodnout pro lakování, nebo olejování/voskování podlahy.
Vytmelenou a obroušenou podlahu řádně vyluxujeme a připravíme k povrchové úpravě. Zákazník se může rozhodnout pro lakování, nebo olejování/voskování podlahy. Předkládáme několik poznámek, které by vám mohly pomoci při výběru:
Existuje několik variant, jak zalakovat dřevěnou podlahu.
První variantou je zalakování, které zanechá podlahu barevně co nejvíce podobnou položenému a neošetřenému dřevu. Nejprve se nanese základní vrstva. Jedná se o jednosložkové základní laky na vodní bázi, které jsou nabízeny v několika provedeních (viz katalog).
Na řádně vytvrzenou vrstvu nanášíme 2 - 3 vrstvy vrchního laku. Zákazník si může vybrat z širší nabídky (viz katalog). Při výběru by se neměl řídit pouze cenou, ale měl by mít na zřeteli, že tato vrstva chrání podlahu. Zejména v místech většího zatížení – chodby, společenské prostory apod. – by proto mělo být použito nejodolnějších laků. Zákazník rovněž volí mezi lesklým, polomatným nebo matným vzhledem podlahy (viz katalog). Někteří zákazníci (zejména do sportovních prostor) požadují protiskluznou úpravu (viz katalog). Před poslední vrstvou laku se podlaha celoplošně zmezibrousí a řádně vyluxuje.
Druhá varianta lakování je vhodná pro zákazníky, kteří chtějí zdůraznit strukturu dřevěné podlahy, líbí se jim zvýrazněná barva i kresba položeného dřeva.
Obroušenou, připravenou podlahu nejprve zalakujeme základním lakem na rozpouštědlovém základě nebo použijeme např. Prime Intense od firmy Bona (viz katalog), který zajistí rovnoměrný nátěr syté barvy na podlahách z tvrdého dřeva jako dub a buk. Dál se postupuje tak, jak bylo uvedeno výše.
Třetí způsob zalakování si vybírají zákazníci, kteří chtějí dřevěnou podlahu barevně upravit, a přesto chtějí zachovat vzhled dřeva. Jedná se o přimoření parket do nejrůznějších odstínů. Postup je podobný jako v předcházejících případech, pouze první vrstvou je mořidlo (viz katalog). V současné době používáme zejména Bona Parquet Décor – pigmentový systém určený ke změně tónu barvy nových i starých dřevěných podlah bez povrchové úpravy. Lze vybírat mezi osmi základními odstíny (viz katalog). Takto namořené podlahy můžeme přelakovat nebo aplikovat olej.
Na dobře obroušenou a vyluxovanou podlahu dáváme první vrstvu oleje/vosku. Olej se nanáší na menší plochu než lak a hned se roztírá válečkem nebo špachtlí. Po krátkém zaschnutí se plocha vyleští talířovou bruskou.
Po 24 hodinách se proces opakuje a stejným způsobem se nanáší druhá vrstva. Pokud je potřeba (prostory více zatěžované, méně odolné dřeviny apod.), přidáváme ještě třetí vrstvu.